Vyhľadávanie našlo 36 výsledkov

Return

Re: Založenie biotopu Tanganika

ja menim od cca 150l do 300l podla toho v ktorom akve. priamo z vodovodu hadicou, resp trubkou. neries. ak mas pocit ze chces odstranit ten chlor, tak daj na koniec hadice nejaku zahradnicku "pistol" a napustaj vodu tak, aby poriadne perlila - tym sa znacna cast chloru odstrani uz pri napustani. odstat vodu nechavam len pre krevetky - su na to ovela citlivejsie a potrebujem len 5 l..
od bobo242
Sob 09. Feb 2013 19:50:29
 
Jump to forum
Jump to topic

Ako si splniť sen nového akvária.

Ako každý iný koníček, aj akvaristika si vyžaduje určitý stupeň teoretických znalostí. Podcenenie tejto časti sa Vám isto vypomstí a možno až zapríčiní nechuť k ďalšiemu rozvoju svojho akvakoníčka. V dnešnom svete informačných technológii je neskutočné množstvo informácii na dosah „ kliknutia myši“. Internet je zdrojom, kde sa dajú nájsť mnohé užitočné informácie a na portáloch zaoberajúcich sa akvaristikou bývajú často súčasťou aj rôzne fóra kde sa dajú konkrétne problémy preberať do detailov. K vytvoreniu predstáv o svojom budúcom akváriu sa dajú použiť rôzne videá na rôznych serveroch, ako je napríklad youtube. No nezavrhoval by som ani tlačenú odbornú literatúru, či už v knižniciach, alebo v kníhkupectvách.

Napísal užívateľ Stero, foto: zdroj internet

Celý článok:
http://www.cichlidportal.sk/portal/index.php/zariadovanie-nadrze-pre-ryby/349-ako-si-splnit-sen-noveho-akvaria-na-zaciatok
od Rostratus
Ned 09. Máj 2010 19:25:11
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Lov ryb

Bud vyberies vsetky skaly z akva ale treba len trpezlivost a cakat kym vidne von z ukryru a potom ho rychlo chytit. Ja vyberam samicu z ladymi a uz ani nevyberam skoro kamene a tiez mam 300vku. Chce to cvik.
od heno96
Štv 21. Feb 2013 18:39:08
 
Jump to forum
Jump to topic

Výber a nákup afrických cichlíd

Ryby, najmä africké cichlidy, by nikdy nemali byť zakúpené na impulz. Africké cichlidy tvorí veľká skupina s takmer 600 druhmi, z ktorých má každý jedinečné správanie a rôzne požiadavky, čo sa týka potravy a typu biotopu. Ak si náhodne a impulzívne vyberiete vaše ryby, potom to budete ľutovať a mnohí budú výsledkom pravdepodobne frustrovaní. To, že dve africké cichlidy sú z rovnakého jazera, neznamená, že sú zlučiteľné. V skutočnosti môže byť jedna korisťou druhej.

Napísal užívateľ Marc Elieson, preložila ivca161

Celý článok:
http://www.cichlidportal.sk/portal/index.php/vseobecne-o-cichlidach/382-vyber-a-nakup-africkych-cichlid
od Rostratus
Sob 20. Aug 2011 10:04:27
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Výber a nákup afrických cichlíd

Myslím, že keď si dobre zabehol akva, môžeš ich tam dať naraz.
Ja idem na budúcu sobotu dávať do synovho 528 L akva 60 ks Malawi a myslím, že to prebehne v pohode.
Pri zakladaní / 23.2.2013 / sme dali asi 140 L akva vody z mojich akva a dal som mu tam jeden 6 litrový zabehnutý molitan z môjho akva + Atman AT-203.
Druhý 6 litrový molitan je nový + Atman AT-203.
Ryby majú okolo 5 cm, to nieje pre akva taká záťaž - bežne som to takto kedysi robil vo veľkej chovni.
od jusko
Sob 09. Mar 2013 15:08:43
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vymena vody

v akvaristike, bolo mi povedané, že tie čerpadlá, čo majú oni, nemajú výtlak. Môžete mi poradiť, aké čerpadlo možno na toto použiť?
Váž si takú akvaristiku, kde dali prednosť spokojnosti pred ziskom :claps:

Ja používam čerpadielko „Sicce Idra” – má deklarovaný výkon 400 – 1300 l/hod (regulovateľný) s max. výtlakom do 2,2 m. Používam 19 mm hadicu s dĺžkou asi 10 m, hoci reálna vzdialenosť je menšia, ale priamou čiarou to bude iste 6-7 m (z vane po akvárko). Prejdi si eobchody, nájdi si typy čerpadiel a potom hľadaj tech. parametre (najlepšie u výrobcu) a hľadaj niečo, čo má výtlak cca o meter väčší, ako je maximálny rozdiel výšky hladín. No a, samozrejme, výkon čerpadla podľa veľkosti akvária (množstva menenej vody), u mňa trvá načerpať cca 100 l asi 20 min – akurát na kávu a 2 cigaretky ;-). Hoci, napúšťam týmto čerpadlom aj do minička, ale tam čerpem z vedra a regulátor mám stiahnutý na minimum, používam aj užšiu hadicu, ale tam to je na 5 min.

Výtlak je výškový rozdiel medzi hladinami, pričom platí, že pri maximálnom výtlaku (tu 2,2 m) je prietok nulový. Udávaný prietok (tu 1300 l/h) platí pri nulovom výškovom rozdiele hladín. Takže čím je väčší rozdiel hladín, tým prietok čerpadlom klesá.
od komunista
Str 13. Mar 2013 19:12:51
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vymena vody

Ja napúšťam priamo z vodovodu lebo máme studňovu vodu a tá chlór neobsahuje. A teplotu vody si regulujem kohútikom cez zimu napúšťam teplejšiu na zohriatie a v lete chladnejšiu na ochladenie.
od heno96
Sob 16. Mar 2013 10:42:31
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: 600-ka pre cichlidy

balakryl v beznych farby~lakoch kupis,a co sa tyka tej zivice,tak nazov ma epoxy 1200
od cai cai
Sob 16. Mar 2013 11:01:29
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vymena vody

Chlór ničomu v takom množstve neuškodí a ako som napísal vyššie, pôsobí skôr ako prevencia pred baktériami, prípadne nejakým chorobami.
Dovolím si nesúhlasiť. Je síce pravda, že rybám chlór neuškodí, iná vec sú nitratačné a nitrifikačné baktérie, či ďalšie užitočné mikroorganizmy (napr. rozkladajúce organické zvyšky). Zlikvidovať nitrifikačné baktérie pri pH <= 6,5 nie je až taký problém, pretože pri tomto pH nitrifikácia i tak skoro neprebieha a amoniak (NH3) je v relatívne neškodne forme amónneho katiónu (NH4+). Vo vodách s pH nad 7 to však problém byť môže a riadny, s výsledkom v hromadení NH3, o ktorého jedovatosti asi netreba písať.

Vyprchanie chlóru po pár minútach je faktom, ktorý však platí len pri použití dezinfekcie pomocou plynného chlóru. Naša voda je dezinfikovaná chlórdioxidom (ClO2), ktorý je oveľa stabilnejší a vo vode oveľa dlhšie. O koľko dlhšie vydrží sa mi však zatiaľ zistiť nepodarilo.

Teplotu sa snažím nastaviť na čo najpodobnejšiu tej v akváriu .. nie vždy sa mi to podarí ...no taktiež to nie je problém.
Pripúšťanie teplej vody z vlastného ohrievača je vhodné riešenie, ale pri centrálnej TÚV to môže byť problém, pretože táto voda nie je považovaná za pitnú (hoci je z pitnej vody pripravovaná) a pri zohrievaní do nej môžu byť uvoľňované napr. ťažké kovy a iné veci, ktoré v akváriu nemusia byť žiadané.

Pokles vody aj o niekoľko stupňov nemusí byť problém, najmä pri riečnych rybách, ale aj v jazerách v období dažďov a záplav dochádza k pomerne veľkými a náhlymi výkyvom teploty (i iných parametrov). Ono to bude závisieť od konkrétneho druhu rýb, ako to bude zvládať. U mňa robí pokles teploty v nádrži po výmene (a po 12 hod ohrievaní odstátim) 3 - 5 °C. Na druhú stranu, vodu do minička ohrievam tak, aby bola +/- zhodná s tou v akva, lenže na to mi do vedra stačí jedna plná kanvica vriacej vody.
od komunista
Sob 16. Mar 2013 18:17:13
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vymena vody

stif, prosím ťa, ak je teda pH vody v akva pre Afriku 7,5-8 a idem dopúšťať priamo z vodovodu, kde tá zásaditosť nie je až tak vysoká, je tam aj ten chlór, môže toto spôsobiť nejaké problémy? Môže sóda bikarbóna ovplyvniť pH?

Treba viac prečítať tému VODA.Potom vedieť rozlišovať alkalitu a alkalinitu vody....
Sóda bicarbona-hydrogén uhličiatn sodný,určite ph ovplyvňuje smerom hore,zvyšuje mineralitu/vodivosť/,a uhličitanovú tvrdosť vody KH,spôsobenú sodičitými iónmi.Nakoľko je to v podstate soľ , nepodieľa sa na tvrdosti vody ale len na mineralite.Preto v afrických jazerách je voda síce z vysokou mineralitou ale nie tvrdosťou.
PS. pri ph vyššom ako 7, sú ktorékoľvek zlúčeniny N-dusíka min 10 x rozpustnejšie ako pod ph 7.
Pri poklese ph vody na 4-5 a následnom dopustení surovej vody z vodovodu /od30% a viac/nastáva rozhodenie systému a väščinou aj osmotický šok rýb,čo ryby môžu ustáť ale nemusia.Rozhodne im to život nepredlžuje.
od jovan
Pon 18. Mar 2013 15:20:21
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Ako si splniť sen nového akvária.

K prvej otázke - ja som dal polystyrén takmer na celú plochu. Samozrejme,že v prednej časti som nechal asi 5 cm medzeru, aby nebolo spredu vidieť polystyrén. Do prednej časti aj tak nedávam dekorácie. Je to tak podľa mňa univerzálne. Keď si zmyslím presťahovať nejaký kameň, nemusím vyhrabávať aj polystyrén.

K druhej otázke neviem, lebo slimákom sa u mňa akosi nedarilo. Prečo asi...? :Pi
od paloi
Sob 23. Mar 2013 10:22:54
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Ako si splniť sen nového akvária.

K prvej otázke - ja som dal polystyrén takmer na celú plochu.

Toto som ja pri zakladaní akvárka podcenil a teraz to ľutujem. Myslel som na to, ale povedal som si, že veď také veľké kamene tam nebudú a ak aj hej, tak budú na piesku.
Omyl .... kamene sú dosť veľké a k tomu Geophagus, ryba ktorá bude podhrabávať každý kameň, koreň alebo čokoľvek položené na dne až kým sa nedostane na sklo ... no a teraz mám kamene pre istotu podložené tenkými konármi... trochu to robí dekoráciu, vytvára to aj jaskynky pre pancierníčky a crenicichly ale hlavne .. pri kladení kameňov to neškríííípe.
od l_laco
Sob 23. Mar 2013 13:49:02
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Ako si splniť sen nového akvária.

Tiež som názoru že polystyrén v akvárku nemôže ničomu uškodiť, veď sa robia z neho pozadia. A pokiaľ bol pred použitím umytý alebo aspoň opláchnutý. No ako správne poznamenal Paloi, pokúsiť sa ho vložiť do fungujúceho akvárka s vodou, je prakticky nemožné. To, aby ho ryby nezačali rozoberať sa dá vyriešiť jazierkovou fóliou. Je síce čierna a tí, ktorí majú biely piesok by mohli namietať že to bude vidno ale je tu aj taká možnosť polystyrén natrieť z hornej časti tenkou vrstvou silikónovým lepidlom a rovnako ako pri výrobe pozadia posypať ho pieskom ktorý plánujeme použiť na dno. Tým a povrch polystyrénu spevní a uzavrie a bude prakticky nerozoznateľný od piesku. Pokiaľ budem niekedy zakladať nové akva väčších rozmerov, určite tam takúto podložku urobím.
"Poprašok" piesku pod kameňom je väčšia hrozba ako holé dno. Ak už piesok tak aspoň v 1-2cm hrúbke aby sa pod kameňom vytvorilo mäkké lôžko ktoré jeho váhu rovnomernejšie rozloží a prenesie na sklo. Riziko položenia kameňa na holé dno spočíva v tom, že kameň je málokedy ideálne plochý ak tak sa dotýka skla možno v 2 - 3 bodoch na ktoré pôsobí celá jeho váha. Sklo je síce dostatočne tvrdé, no krehké a pod touto váhou môže naozaj prasknúť. :-(
od l_laco
Ned 24. Mar 2013 8:20:57
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: l_lacova 500-ka

Tiež mám akvárko obložené zo zadu a z bokov polystyrénom. Je z vnútornej strany natretý čiernou farbou a po obvode je v pár bodoch prilepený na sklo aby držal. Zadné 2 kusy sú z vonku biele, tam je zbytočné niečo riešiť ale boky sú čiastočne viditeľné a tak som to chcel zamaskovať. Tá tapeta mi prišla maximálne vhod. Drží dobre, samozrejme neskúšal som ju odliepať, ale už pri lepení sa chytila dobre a keď som jeden koniec nalepil trochu krivo, šlo to odlepiť dosť ťažko.
od l_laco
Pia 05. Apr 2013 5:57:05
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: 1200 litrov

Jasné že stačí, má len vyrovnať nerovnosti medzi dnom akva a podkladovou doskou, ak tam máš nejaký rovný masív alebo čo, tak by stačila vrstva hrubá pár milimetrov.
od Walcott
Ned 07. Apr 2013 21:55:14
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vyber vonkajsieho filtra

No ... fakty:
Eheim 2217 - výkon 1000 l/h - spotreba 20W - objem filtra 6,6 l - cena cca. 100,-
JBL e 901 - výkon 900 l/h - spotreba 11W - objem filtra 7,6 l - cena cca. 84,-
JBL e 1501 - výkon 1400 l/h - spotreba 20W - objem filtra 12 l - cena cca. 138,-

Eheim 2217 je dosť starý model ... čo vidno na spotrebe vs. výkone a ak mám dobré informácie v tej cene je bez filtračných náplní a taktiež nemá ani uzatváracie kohúty čo komplikuje odpojenie filtra od hadíc pri čistení.
JBL 901 aj 1501 - nízka spotreba, kompletný filter - prepláchneš, zapojíš a filtruješ. balenie obsahuje všetko potrebné ...
Či je dostatočný výkon 900 l/h alebo nie, je diskutabilné ... no rozdiel oproti EHEIM 2217 je tak povediac žiadny ... 100 l/h ani nezbadáš .. a okrem toho, tá spotreba elektriky hovorí za všetko ... ak už EHEIM tak radu Professionel 3 ...
Na druhej strane ... či je výkon 1400 l/h silný tiež ťažko takto povedať ... no vždy sa dá mierne priškrtiť alebo použiť rozstrekovacia rampa ktorá prúd vody rozloží na plochu. Osobne by som šiel do silnejšieho a väčšieho filtra, pretože jeho výkon bude aj tak klesať tým ako sa bude zanášať.
od l_laco
Str 10. Apr 2013 14:09:56
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vyber vonkajsieho filtra

No to co riesis teraz som presne riesil ja pred dvomi rokmi. V principe ani jednym ani druhym riesenim (kupou JBL alebo Eheim) nic neskazis.
Moj pohlad:
Mam dve akvarka 200 litrov (spolocenske) a 360 litrov (malawi)
Ja som sa pred dvomi rokmi rozhodol kupit JBL901 pre to mensie a 1501 pre vacsie.
Co sa tyka hlucnosti absolutne ziadny problem, co sa tyka prevadzky takisto ziadny problem. Akurat som doplnil keramicke valceky a siporax, nakolko v baliku od JBL tam bolo vsetkeho tak do pol kosa do kazdeho z kosov. Este som si kupil o cosi hustejsi molitan a osadil na vystupe. Celkovo zaplatil som asi este o 20 eur viac na doplnenie jednotlivych kosov a podla mna teda na vylepsenie filtrov. Cistim ich cca raz za pol roka ale to da sa povedat pri komplet nejakej udrzbe prerabke uprave akva. Priebezne pocas vymeny vody alebo cohokolvek sa filtra ani nedotykam a idu nonstop. JBL lahka udrzba a podla mna vydareny filter. Moje ocakavania JBL splnil.
Zial asi nikto ti nepovie presne vyhody Eheimu od JBL resp. v tej dobe mi nikto nepovedal. Ja som bol nastaveny na akykolvek filter kedze som nepoznal ziadnu znacku a takisto som bol nastaveny na akukolvek cenu ale nedokazali mi dat ludia argumenty preco kupit Eheim a preco nie JBL. Tak som si vyhodnotil ze nebudem preplacat ked teda nemam pre co.
Ako som napisal hore podla mna Eheim je dobry filter a takisto si myslim ze dobry je aj JBL.
S pozdravom Nobody
od nobody
Štv 11. Apr 2013 21:15:25
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vyber vonkajsieho filtra

Nobody to popísal dosť jasne ... EHEIM je značka známa celosvetovo s dlhoročnou tradíciou.
JBL je o niečo mladšia značka, aspoň v triede filtrov určite. No obe značky sú nemci, reálne čína, ale to je dnes všetko ... Proste u EHEIMu platíš aj za obchodné meno, u JBL tiež, no podstatne menej.
Ohľadom hlučnosti ...
Niekde som čítal že Fluvax FX5 má vonkajší hluk okolo 75 dB a EHEIM 2080 len 40 dB. Je to asi ako so spotrebou elektriny vo Wattoch v porovnaní s výkonom v Litroch za hodinu.
Ak má čerpadlo prečerpať 3500 l/h musí spotrebovať viac elektriny ako čerpadlo, ktoré prečerpá 1700 l/h, to je logické ... rovnako je to aj s hlukom ... čím viac vody pretečie, tým viac hluku to spôsobí.
Rovnako som riešil keď som postavil vedľa seba starý Fluval 204 - 600 l/h a JBL 1501 - 1400 l/h ... ten zvuk bol výraznejší nie však rušivý ....
od l_laco
Pia 12. Apr 2013 6:11:53
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: l_lacova 500-ka

Já teda jeden mám a ten bylo dobrý aspoň trochu propláchnout. Dělalo to docela mléčnou vodu. šak to zkus v kyblíku nebo průhledné sklenici (třeba od okurek) a uvidíš jak bude ta voda vypadat
od Icin
Pia 03. Máj 2013 15:25:09
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: l_lacova 500-ka

Ja som ten piesok nepoužíval tak neviem, sú ti iní ktorí s tým majú viac skúseností, ale ja by som ho určite premyl. Určite nie nejako drasticky, ale aspoň v nejakej detskej vaničke po menších množstvách ..neviem koľko toho budeš mať. Ale ničomu tým neuškodíš.
od l_laco
Pia 03. Máj 2013 16:13:46
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: l_lacova 500-ka

Nemusíš, ale ak ho trochu prepláchneš nič sa nestane. Ono ti zo začiatku v akva trošku urobí biely kal, ale to ti nasaje a prečistí filter.
od Rostratus
Pia 03. Máj 2013 18:44:12
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Tanganyika 300 l

Super stojan pekne si to spravil dávam like :-D
tie zásuvky s vypínačom nemajú aj časovač ? to by som chcel asi veľa že ...

skús Kofolu on má chovňu a je z Martina ak som niekde správne postrehol tak si z BB ak hej tak máš to cez kopec :-D
od Rasto_2001
Sob 11. Máj 2013 12:33:27
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Tanganyika 300 l

... "Nechcem robiť antireklamu akvaristikám ( nie pre všetky to platí), ale osobne by som ti radšej doporučil kúpiť ryby priamo od chovateľa, alebo neakého známeho tu z portálu. Určite ich kúpiš v lepšom stave ako niekde v akva predajni."

Admin, bol by som rád na nejaký typ na nejakého chovateľa v okolí (bližšom aj vzdialenejšom) BB na druhy rýb, ktoré mám uvedené v mojej prezentácii.
Prípadne ak niekto iný viete o niekom, budem rád. Vďaka.
ak by ti nerobilo problém prejsť cca 120km tak možeš zavítať ku mne,niektoré druhy mám.
od Nawi
Pia 10. Máj 2013 19:36:34
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Lamprichthys Tanganicanus

Myslím, že som tie kaprozúbky videl v akvaristike v BB na Lazovnej (akvaristika rizlaci).
od Belial
Uto 14. Máj 2013 18:15:27
 
Jump to forum
Jump to topic

Re: Tanganyika 300 l

OK,OK,neuvedomil som si že to nie je gauč na foto,ale len fotel asi.Dnes som sledoval Bazoš(ako každý deň)a nejaké Tang.ryby tam boli,čiže pri podrobn.hľadaní sa dá natrafiť na chovateľov hľadaných rýb.Ešte by som skúsil Cichlid fuljer. :wave:hups-cenzúra?Cichlidárov z Bytče som mal na mysli.
od gogi
Pon 13. Máj 2013 17:40:28
 
Jump to forum
Jump to topic